Адольф Вейсель (19 квітня 1894 – 17 листопада 1973)

Adolf Wissel

Adolf Wissel

Адольф Вейсель (нім. Adolf Wissel, 19 квітня 1894 – 17 листопада 1973) німецький живописець. Один з офіційно визнаних художників нацистського режиму.

А. Вейсель, народився у місті Фельберт (нім. Velbert) у родині фермерів. З 1911 по 1914 рік навчався у художньо-промисловій школі в Ганновері, а згодом був призваний на військову службу. Після закінчення Першої світової війни, Адольф Вейсель повернувся в школу мистецтв і ремесел в Ганновері, де він навчався під керівництвом Річарда Шлосера (нім. Richard Schlösser) і Фріца Бюргер-Мюхельфельда (нім. Fritz Burger- Mühlfeld). Активно відвідував лекторії художників, які пізніше стали важливими представниками течії «Нової предметності» (нім. Neue Sachlichkeit). З 1922 до 1924 року він навчався в Академії мистецтв у Касселі під керівництвом Курта Вітте (нім. Kurt Witte), перш ніж повернутися на батьківщину, у рідне місто Фельберт, де він і залишався до самої своєї смерті у 1973 році.

А. Вейсель зображав переважно сільські сцени, портрети, повні спектри фігур портретів і груп. Художник зображував фермерів і народне життя в Нижній Саксонії в нацистському дусі. Його роботи були під сильним впливом художника Карла Бансера (нім.Carl Banzer), директора Академії мистецтв у Касселі, але разом з тим, А. Вейсель показав аспекти стилю Neue Sachlichkeit. Його картини ідеально підходили до нацистської ідеологічної кампанії «крові і землі» (Blut und Boden, скорочено Blubo) кампанії, покликаної зв’язати ідеї здоров’я, сім’ї та материнства з країною. Журнали характеризували А. Вейсел як «ідеаліста фермерів серед художників»; але окрім селян він також часто зображав людей інших професій, таких, як вчитель, слюсарь, бюргер, художник, купець, лісник, стоматолог, лікар, та багатьох інших.

З 1922 року, А. Вейсель презентує свої роботи на численних виставках художнього об’єднання Ганновер, а потім і на Великій Берлінській мистецькій виставці (нім. Grosse Berliner Kunstausstellungen). Перші продажі робіт А. Вейселя в державні установи відбулися у 1927 році в місті Ганновер, а в 1928 році роботи придбали в Ганноверський музей (нім. Provinzialmuseum).

1 квітня 1933 року А. Вейсель вступив в НСДАП.

Картина «Bauerngruppe» (група фермерів, або Gruppo Contadine), створена у 1935 році, була проривом мистецтва Адольфа Вейселя, він показав свою дружину, в образі жінки в картині. Робота була представлена на виставці «Deutsche Kunst Goslar» у 1935 році, організованій «Reichsbauern Organisation». Робота була куплена Рихардом Дарре (нім. Richard Walther Darré), лідером Reichsbauern Organisation, ця подія була висвітлена в численних газетах і журналах. Робота «Bauerngruppe» пізніше була представлена на бієнале у Венеції у 1938 році (під назвою «Gruppo Gruppo Contadine»); і на виставці «Menschen und Landschaften Niedersachsens» у 1943 році в Кремоні. Також вона мала бути виставлена у «Herbstausstellung im Kunstverein, Hannover», проте, в ніч перед відкриттям виставки робота була знищена в результаті авіанальоту.

У 1937 році Герман Герінг (нім. Hermann Wilhelm Göring) купив собі роботу «Jungbäuerinnen» (молодих жінок фермерів).

У 1938 році Адольф Вейсель за роботу «Kalenberger Bauernfamilie» отримав нагороду та визнання на конкурсі Розенберга, «Чиста німецька родина». А Ханс Шмитц-Виденбрюк (нім. Hans Schmitz) був удостоєний другої премії. Через рік, цю ж роботу купив Адольф Гітлер (нім. Adolf Hitler) за 12 000 рейхсмарок. У цьому ж 1938 році, за наказом Гітлера Адольф Вейсель отримав звання професора.

На Великій художній німецькій виставці (нім. Große Deutsche Kunstausstellung) була представлена 21 робота А. Вейселя. Вони були куплені за цінами до 12000 рейхсмарок Гітлером, Геббельсом і фон Ріббентропом.

Дві з його робіт були виставлені на Венеціанській бієнале: «Bauerngruppe» і «Jungbäuerinnen».

У 1944 році, прізвище Адольфа Вейселя було вміщено в список «Künstler im Kriegseinsatz» разом із 130 іншими видатними художниками, що звільнило його від військової служби.

Після 1945 року, Адольф Вейсель знову працював протягом певного періоду часу в полях у якості працівника сільського господарства. До 1950 року, коли він був знову запрошений малювати нові офіційні портрети, та брати участь в деяких незначних виставках.

Адольф Вейсель, який створив близько 300 творів мистецтва в своєму житті, помер у 1973 році у рідному місті Фельберт, де згодом в його честь назвуть вулицю.

У 1974 році виставка на честь Адольфа Вейселя відбулася в істричному музеї Ганновера. У 1977 році «Kalenberger Bauernfamilie» був показаний на «Deutschland 1930-1939: Verbot, Anpassung, Exil» на виставці в Kunsthaus Zürich, Швейцарія. У 2012 році виставка «Adolf Wissel: ein Maler aus Velber» був проведений в «Heimatmuseum, Seelze». Різні картини Адольфа Вейселя в даний час у розпорядженні музею Historisches Museum Hannover. Роботи «Kalenberger Bauernfamily» і «Bäuerin» знаходяться в розпорядженні Німецького історичного музею (German Historical Museum).

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on VKShare on Google+